Genel

DJI Mini 3 Pro: Kutu İçeriği ve Özellikler

DJI Mini 3 Pro şüphesiz Mini serisindeki en kapsamlı drone olarak göze çarpıyor. 249g’dan hafif olması ve üç yönlü engel algılama özelliği sayesinde daha kolay kontrol ve ek güvenlik sağlıyor. Yüksek kaliteli görüntüleme performansı ve kapsamlı akıllı özellikler yelpazesi, zahmetsizce sinematik videolar oluşturmanıza olanak tanıyor. Bu yazımızda DJI Mini 3 Pro’nun kutu içeriğine ve özelliklerine değiniyoruz.

DJI Mini 3 Pro Paketi

Kullanıcılar için fiyat performans odaklı paket.

DJI Mini 3 Pro ile ilk kez, mevcut kullanıcıların hali hazırda sahip oldukları DJI RC-N1 uzaktan kumandalarını sorunsuz bir şekilde kullanabilecekleri ve bu sayede drone modelini yükseltebilecekleri bağımsız bir drone paketi sunuyor.

Avuç içi boyutunda olan Mini 3 Pro, katlanır tasarımı sayesinde sırt çantanıza kolay bir şekilde sığmaktadır. 249 g’dan hafif olması sayesinde çoğu ülke ve bölgenin düzenleyici gerekliliklerini karşılar, bu nedenle kayıt gerekmez. Amacınız ister günlük kayıt ister seyahat çekimi olsun, dronunuzu yanınıza alın ve tasasız içerik üretiminin keyfini çıkarın.

İlk bakışta, DJI Mini 3 Pro’nun tamamen yeniden tasarlandığı anlaşılıyor. İlk dikkat çeken geliştirme, üç yönlü engel algılama özelliğinin eklenmesidir. Binoküler görüş algılama sistemi ile donatılmış, öndeki ve arkadaki engelleri ve ayrıca aşağıdaki engelleri tanımlayabilir ve Gelişmiş Pilot Yardım Sistemleri (APAS 4.0) aracılığıyla akıllı engel algılamayı sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Bu, hem yeni başlayanların hem de deneyimli pilotların rahat uçuşun tadını çıkarmasını sağlar.

DJI Mini 3 Pro, daha büyük pervaneleri taşıyan ve daha fazla dönüş alanı kazanan yeni tasarlanmış çerçeve kollarını da desteklemektedir. Bu sayede güç verimliliği, pil ömrü ve rüzgar direnci artırılmıştır.

1/1.3 inç sensörle donatılan DJI Mini 3 Pro, artık 4K HDR video kaydını da destekliyor. Ek olarak, yeniden tasarlanmış gimbal, kameranın Gerçek Dikey Çekim elde etmek için 90° dönebilmesi için daha geniş bir dönüş aralığı sunuyor. Çekimlerinizi dışa aktardıktan sonra, bunları herhangi bir platform için optimize edilmiş haliyle doğrudan sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ayrıca, benzersiz çekimler ve farklı perspektifler yakalamak için genişletilmiş düşük açılardan çekim yapabilirsiniz. DJI Mini 3 Pro, düşük ışık koşullarında bile olağanüstü görüntüler sunuyor.

DJI Mini 3 Pro (RC-N1) Paketi

Kullanıcılar için bütçe dostu paket.

DJI dronlarında yeni olan herkes için DJI Mini 3 Pro RC-N1 paketini öneriyoruz. İlk uçuşlarına hazırlanan kullanıcılar için DJI Mini 3 drone, DJI RC-N1 uzaktan kumanda ve Akıllı Uçuş Bataryası içermektedir. Deneyim kazandıktan sonra, daha fazlasına ihtiyacınız olduğunu fark ederseniz, DJI Mini 3 Pro Fly More Kit, kullanım seçeneklerinizi artırmanın harika bir yoludur.

İlk uçuşunuzdan önce DJI Fly uygulamasını akıllı telefonunuza indirin ve uzaktan kumanda kablosunu kullanarak uzaktan kumandaya bağlayın. Uygulama arayüzü üzerinden canlı yayını görüntüleyebildiğiniz anda kalkışa hazır olacaksınız. Sezgisel kontroller, otomatik kalkış, Akıllı Eve Dönüş (RTH) ve QuickShots gibi özellikler tarafından sağlanmaktadır. Yeni eklenen MasterShots özelliği, tek bir dokunuşla zahmetsizce sinematik videolar oluşturmanıza olanak tanır. Beceri seviyeniz ne olursa olsun, anında uçabilecek, içerik üretebilecek ve paylaşabileceksiniz.

DJI Mini 3 Pro (DJI RC) Paketi

Kullanıcılar için geliştirilmiş uçuş kontrol deneyimi.

İçerik üretirken telefonunuza bağlı kalmak istemiyorsanız, DJI Mini 3 Pro (DJI RC) paketi şüphesiz en iyi seçim olacaktır.

Bu paket, önceden yüklenmiş DJI Fly uygulamasına sahip yeni DJI RC’yi içerir. Bu nedenle, uçmak için telefonunuzu bağlamanız gerekmemektedir. DJI RC’yi açtıktan sonra hızla drone’a bağlanır ve çekim moduna girer. Ancak DJI RC, kullanışlı olmasının yanı sıra 5.5 inç HD ekran, gelişmiş izleme, oluşturma ve çerçeveleme sunmaktadır. Doğrudan güneş ışığı altında, parlaklık tamamen açıkken bile telefonunuzun ekranını net bir şekilde görmek kolay olmayabilirken; DJI RC ile keşfederken ve içerik üretirken canlı yayının kalitesinden hiçbir şekilde ödün vermezsiniz.

DJI Mini 3 Pro Fly More Paketleri

Kullanıcılar için uçuş deneyimini geliştirecek aksesuar paket seçenekleri.

DJI Mini 3 Pro Fly More Kit

DJI Mini 3 Pro Fly More Kiti, her biri maksimum 34 dakikalık uçuş süresi sağlayan iki akıllı uçuş bataryası içerir. Kit ile her uçuşunuzda daha fazlasını üretebilme olanağı sağlar.

DJI Mini 3 Pro Fly More Kit Plus

DJI Mini 3 Pro Fly More Kit Plus, her uçuşun sınırlarını zorlamak isteyenler içindir. Kit, her biri maksimum 47 dakikalık uçuş süresi sağlayan iki akıllı uçuş bataryası plus içerir. Böylece düşük batarya seviyesi kaygısına veda edebilirsiniz. Ancak akıllı uçuş bataryası plus kullanıldığında ana gövde ağırlığı 249 gr’ı geçecektir. Yerel düzenlemelere ve kişisel ihtiyaçlarınıza göre farklı bataryalar seçebilirsiniz.

DJI Mavic 3: Güncelleme ve Yeni Özellikler

DJI Mavic 3, 24 Ocak 2022’de güncellenerek kullanıcılara kamera performansı gibi özelliklerde yenilikler getirdi. Panorama modu daha temiz görüntüler sunarken ActiveTrack 5.0’a zoom özelliği getirildi. Bunların yanında MasterShots ve QuickShots özellikleri de artık Mavic 3 kullanıcılarının beğenisine sunuldu. DJI ayrıca araştırma ve anketlerin sonuçlarından yola çıkarak Eve Geri Dön özelliği performansı “RTH” ve veri transferi üzerine optimizasyonlar yaparak kullanıcıların daha yaratıcı ve rahat uçuşlar gerçekleştirmelerini amaçlıyor.

DJI Mavic 3: Sinematik Çekimler İçin Daha Güçlü Görüntüleme Teknolojisi

Panorama, ActiveTrack 5.0 ve MasterShots özellikleri artık desteklenerek daha güçlü ve yaratıcı çözümler sunuyor. Öen çıkan hava videoları üretmeye hazır olun.

Daha Keskin Panorama

DJI Mavic 3 artık Panorama modunu destekliyor! Geniş açı, 180° ve Sphere – üçlü panorama modları daha yüksek çözünürlüklü yaratıcı çözümler sunuyor. Nefes kesen manzaralar ile karşılaştığınızda hangi modda çekim yapacağınızı düşündüğünüz zamanlar artık sona eriyor.

QuickShots Özellikleri Geldi

Bu güncelleme ile QuickShots özellikleri de aktif oluyor. Tek dokunuşla Mavic 3 Dronie, Helix, Rocket, Circle, Boomerang ve Astroid gibi ilgi çekici çekimlere imza atabileceğiniz profesyonel kamera hareketlerini otomatik olarak gerçekleştirebiliyor. İlk uçuşunuz olsa dahi profesyoneller gibi çekim yapmak artık çok kolay.

Dijital Zoom İle Hassas Çekimler

“Sadece ‘Explore’ modu zoom özelliğini destekliyor ve oldukça karışık ayrıca yeterince temiz görüntü sunmuyor.”

Mavic 3’e gelen yeni güncelleme ile birlikte artık normal video modunda 2x dijital zoom desteklenmektedir. Çekim yapmak artık eskisinden daha kolay.

ActiveTrack 5.0: Artık Sadece Bir Takip Özelliği Değil

ActiveTrack 5.0’ın sadece otomatik çalışma özelliği artık yeterli gelmiyor mu? ActiveTrack 5.0 şimdi video kaydı sırasında 1x’ten 2x’e kadar manual zoom özelliğini desteklemektedir. Objenizi takip ederken zoom özelliğini aktif ederek çekimlerinize daha dinamik bir his ekleyebilirsiniz.

ActiveTrack 5.0 ayrıca post prodüksiyon aşamasında daha esnek çalışma ortamı sunabilmek için 1 miyara kadar rengi daha fazla detayları koruyarak sunabilen D-Log renk profilini desteklemektedir. Gece gündüz arasındaki renk geçişlerinden, çok renkli manzaralara ultra zengin renk detaylarına sahip çekimler yapın.

Güncellenen MasterShots ile Uzmanlaşın

MasterShots  4K/60fps video kayıt özelliği sayesinde rakipsiz hava görüntüleri sunar. Güncelleme ek olarak manuel diyafram ayarlamayı destekler. İnce ayarlar ve ek olarak profesyonel kamera hareketleri yaratıcılığınızı bir üst seviyeye çıkaracaktır.

Çekici Görüntüler İçin Hyperlapse

Hyperlapse videolar birçok fotoğrafın çekiminden sonra birleştirilmesi ile ortaya çıkar fakat bu fotoğraflar genellikle elde edilen videodaki sarsıntıları gidermek için kırpılıyor. Bu güncelleme ile DJI kesme paylarını %20’den %10’a düşürerek elde edilen görselin boyutunu ve FOV’u arttırarak daha iyi görüntü sunar.

Ek olarak Mavic 3 görüntüleme performansı konusunda aşağıdaki güncellemeleri de almıştır:

Seri çekim eklenmiştir.

D-Log renk asistanı eklenmiştir.

Tele lens kullanırken yüksek oranlı büyütmelerde daha keskin görüntü kalites sunulmaktadır.

DJI Mavic 3: Güncelleme Deneyimi

Mavic 3 artık QuickTransfer, USB Modu ve geliştirilmiş RTH ayarları ile daha güvenli ve eğlenceli bir uçuş deneyimi sunuyor.

Tek Dokunuşla Kaliteli İçerik Transferi

Mavic 3 artık QuickTransfer özelliğini destekliyor! Wi-Fi 6 ile indirme hızı 80MB/s’e kadar çıkabilmektedir. 1GB 4K video sadece 30 saniyede transfer edilebilmektedir.

Güç Tasarruflu Veri Aktarımı

Mavic 3 Cine, USB modunu destekleyerek veri transferi sırasında daha az güç tüketir. Basit bir şekilde SSD sistemini başlatın ve sonrasında drone düşük enerji tüketimi modunda verileri aktarmaya başlayacaktır. Artık veri transferi sırasında dronun kapanmasına ya da yeniden denemelere gerek yok.

RTH Modu

Mavic 3 şimdi RTH rota ayarını desteklemektedir. Dronu otomatik olarak geri döndürebilir ya da RTH irtifasını manuel olarak ayarlayabilirsiniz. Otomatik RTH etkilidir ve kullanımı kolaydır. RTH özelliğini manuel olarak ayarlamak uçuş irtifasında yapacağını ayarlamaya bağlı olarak uçuş güvenliğini arttırmaktadır. Daha etkili ve daha gücenli uçuşlar artık sizlerin elinde.

Mavic 3 ayrıca uçuş deneyimini arttıran aşağıdaki geliştirmeleri kullanıcılara sunmuştur:

DJI RC Pro HDMI üzerinden HD çıkış desteklemektedir.

DJI RC Pro videoyu önbelleğine kaydeder ve orijinal videoyu harici SD karta kaydetme özelliğini desteklemektedir.

DJI RC Pro artık DJI Air 2S ile uyumludur.

Bazı hatalar giderilmiştir.

DJI Action 2: Kutu Açılımı ve Öne Çıkanlar

DJI sonunda beklenen Osmo Action ailesinin yeni üyesi Action 2’yi kullanıcıların beğenisine sundu. Manyetik olarak oldukça güvenilir olan bu yeni aksiyon kamerası şu an 2 farklı paket seçeneği ile satın alınabiliyor. Bu yazımızda DJI Action 2 Dual-Screen Combo paketi üzerinden kutu içeriği ve öne çıkan bazı özelliklerine değiniyoruz.

DJI Action 2 Dual Screen Combo Kutu İçeriği

DJI Action 2 Dual Screen Combo paketi aşağıdaki bileşenlere sahiptir:

Kutu İçeriği
Kamera Ünitesi x1
Ön Dokunmatik Modül x1
Manyetik Adaptör Bağlantısı x1
Manyetik Bilyeli Adaptör Bağlantısı x1
Manyetik Bilek Şeridi x1
Güç Kablosu x1

Ana Modüllere İlk Bakış

Kutuyu açtığınızda dikkatinizi çekecek ilk şeyler kamera ve ön dokunmatik ekran modülü olacaktır. İkisi de küp şeklindedir, gri metal malzemeden yapılmıştır ve bir tarafında oval kenarlara sahip OLED ekran bulunmaktadır. Özel ölçülere sahip bu modüllerin boyutları oldukça kompakttır ve golf topu kadar ağırlığa sahiptir.

Modülleri Daha Yakından İnceleyin

Kamera ünitesinin alt kısmında ve ön dokunmatik ekranın üst kısmında bulunan bağlantı pinlerini görebiliriz. Bağlandıklarında her iki modülün kendi arasında iletişim kurması sağlanmaktadır.

Yukarıda bulunan resimlerde görünen modüllerde; güç/kayıt düğmesi, manyetik kilit, şarj portu, microSD kart yuvası ve mikrofon pozisyonları gösterilmektedir.

Öne Çıkan Özellikler

Çekici Güç

DJI Action 2’nin inovatif manyetik tasarımı sayesinde aksesuarlar ve modüller kolaylıkla bağlanabilmektedir. Basit bir şekilde istediğiniz parçayı kameraya bağlayın ve yeni bir perspektiften çekimler yapın.

Gördüğünüz Gibi Çekim Yapın

DJI Action 2’nin giyilebilir aksesuarları ile her zaman aksiyonun içinde olun. Manyetik şerit kullanıcıların kamerayı direkt olarak göğsünün üzerinde; manyetik kafa bandı ise kameranın baş kısmında konumlanmasını sağlar. Her iki aksesuar da ellerinizi kullanmadan FPV çekim deneyimi sağlamaktadır.

İçerik Üreticileri İçin Yeni Ekipman

DJI Action 2, 4K/120fps video kalitesine ve süper geniş açılı 155 FOV° özelliklerine sahiptir. Zengin detaylara sahip çekimler ile her ortamda ön plana çıkacağınızdan emin olabilirsiniz.

Maceraya Hazır Tasarım

DJI Action 2’nin ana kamera ünitesi darbeye ve toza dayanıklıdır. Ek olarak 10 metre derinliğe kadar su geçirmez özelliğe sahiptir.

Geliştirilmiş Stabilizasyon

DJI stabilizasyon sistemini Action 2 için özel olarak yenilemiştir. RockSteady 2.0 ve HorizonSteady özellikleri ile çekimlerinizi ufuk düzleminde stabil olarak tutabilir ve her zamankinden daha hassas video çekimlerine imza atabilirsiniz.

Yaratıcı Çekimler

DJI Action 2 kullanıcıların her zaman ilgi odağı olacağı timelapse, slow motion ve yakın çekim özellikleriyle birlikte geliyor.

Sonuç Olarak

Hangi combo paketi size daha çok hitap ediyor? Daha uzun batarya ömrü mü arıyorsunuz yoksa daha yaratıcı çekim ve ses özellikleri mi istiyorsunuz? Seçiminiz hangisi olursa olsun DJI Action 2’nin yaratıcılığınızı üst seviyelere çıkaracağından emin olabilirsiniz.

Genel

DJI Mavic 3: Kutu Açılımı ve Öne Çıkanlar

DJI Mavic 3 sonunda kullanıcıların beğenisine sunuldu. 4/3 CMOS sensöre sahip Hasselblad kamera, 46 dakika uçuş süresi, O3+ aktarım ve bunun gibi daha fazla güçlü özellikleriyle profesyonel seviye havadan görüntüleme vaat ediyor. Bu yazımızda Mavic 3’ün üç farklı kutu içeriğine ve profesyonel içerik üreticilerinin ilgisini de çekecek öne çıkan özelliklerine değiniyoruz.

DJI Mavic 3 Standart Kutu İçeriği

DJI Mavic 3’ün standart paketi aşağıdaki bileşenlere sahiptir:

Kutu İçeriği
DJI Mavic 3 x1
DJI RC-N1 Uzaktan Kumanda x1
Uzaktan Kumanda Kontrol Çubukları x1
Uzaktan Kumanda Kablosu (USB Type-C Bağlantısı) x1
Uzaktan Kumanda Kablosu (Standart Micro-USB Bağlantısı) x1
Uzaktan Kumanda Kablosu (Lightning Bağlantısı) x1
DJI Mavic 3 Akıllı Uçuş Bataryası x1
DJI Mavic 3 Düşük Desibel Pervaneler(Çift) x3
DJI 65W Taşınabilir Şarj Cihazı x1
DJI Mavic 3 Saklama Koruması x1
Type-C Kablosu x1

DJI Mavic 3 Fly More Combo Kutu İçeriği

DJI Mavic 3’ün Fly More Combo paketi aşağıdaki bileşenlere sahiptir:

Kutu İçeriği
DJI Mavic 3 x1
DJI RC-N1 Uzaktan Kumanda x1
Uzaktan Kumanda Kontrol Çubukları x1
Uzaktan Kumanda Kablosu (USB Type-C Bağlantısı) x1
Uzaktan Kumanda Kablosu (Standart Micro-USB Bağlantısı) x1
Uzaktan Kumanda Kablosu (Lightning Bağlantısı) x1
DJI Mavic 3 Akıllı Uçuş Bataryası x3
DJI Mavic 3 Düşük Desibel Pervaneler(Çift) x6
DJI Batarya Şarj İstasyonu x1
DJI 65W Taşınabilir Şarj Cihazı x1
DJI Mavic 3 Saklama Koruması x1
DJI Mavic 3 ND Filtre Seti (ND4/8/16/32) x1
DJI Açılır Taşıma Çantası x1
Type-C Kablosu x1

DJI Mavic 3 Cine Premium Combo Kutu İçeriği

DJI Mavic 3’ün Cine Premium Combo paketi aşağıdaki bileşenlere sahiptir:

Kutu İçeriği
DJI Mavic 3 Cine x1
DJI RC Pro Uzaktan Kumanda x1
RC Pro Uzaktan Kumanda Kontrol Çubukları x1
DJI Mavic 3 Akıllı Uçuş Bataryası x3
DJI Mavic 3 Düşük Desibel Pervaneler(Çift) x6
DJI Batarya Şarj İstasyonu x1
DJI 65W Taşınabilir Şarj Cihazı x1
DJI Mavic 3 Saklama Koruması x1
DJI Mavic 3 ND Filtre Seti (ND4/8/16/32) x1
DJI Mavic 3 ND Filtre Seti (ND64/128/256/512) x1
DJI Açılır Taşıma Çantası x1
DJI 10Gbps Lightspeed Veri Kablosu x1
Type-C Kablosu x1

Profesyonel seviye içerik üretimi için gereken tüm bileşenleri Mavic 3 standart paket sağlıyor. Her uçuşunuzda biraz daha öne çıkmayı amaçlayan kullanıcılar için Fly More Combo Paketi 2 adet ekstra batarya, ND filtre seti, ekstra pervaneler ve omuz ve sırt çantası arasında sezgisel bir şekilde geçiş yapılabilmesini sağlayan DJI açılır taşıma çantasını sunuyor.

Kaliteden kesinlikle ödün vermeden profesyonel seviye görüntüleme ve içerik üretimi yapmak isteyen kullanıcılar için DJI Mavic 3 Cine Premium combo paketi en uygun tercih olacaktır. Bu paket içerisinde Apple ProRes 422 HQ formatında çekim kaydedebilmesi için dahili 1TB depolama alanı bulunan Mavic 3 Cine mevcuttur. Bu özellik izleyicileri etkileyecek sonuçlara ulaşmak için post prodüksiyon aşamasında içerik üreticilerine daha esnek çalışma imkanı sunmaktadır. Ek olarak paket içerisinde oldukça temiz görüntü sunan, yüksek parlaklığa sahip son nesil DJI RC Pro akıllı uzaktan kumanda da bulunmaktadır.

DJI Mavic 3 Dış Görünüş

İlk Bakışta Mavic 3

Önceki versiyon Mavic kullanıcıları bazı büyük tasarım farklılıklarını fark edeceklerdir. İlk olarak DJI Mavic 3, Mavic 2 ile kıyaslandığında daha koyu renge sahiptir. Ek olarak bataryanın yeniden tasarlanması sayesinde biraz daha aerodinamik; yeni pervane tasarımı sayesinde daha sessiz ve güvenlidir.

DJI Mavic 3 Uzaktan Kumanda

Mavic 3 ve Mavic 3 Fly More Combo paketi DJI RC-N1 Uzaktan kumandası ile birlikte gelmektedir.

Hasselblad Kamera

Mavic 3’ün kalbinde 4/3 CMOS sensöre sahip L2D-20c Hasselblad kamera bulunmaktadır. İsveçli kamera markası sahip olduğu yüksek kaliteli, zengin ve doğal renklere sahip profesyonel seviye görüntüleme teknolojisini Mavic 3’e kazandırmıştır.

Öne Çıkan Özellikler

Devrim Niteliğinde Görüntüleme Sistemi

DJI Mavic 3’te bulunan çift kamera sistemi havadan görüntüleme alanında çığır açtı. İlk kamera 20MP fotoğraf, 12.8 duraklı dinamik menzil ve 24mm eşdeğerli odak uzunluğunda f/2.8-f/11 ayarlanabilir diyafram özelliğine sahip 4/3 CMOS Hasselblad kameradır. Diğeri ise 28x hibrit zoom özelliğine sahip 1/2 inç sensörlü tele kameradır. Bu kamera sayesinde objenizi uzaktan takip edebilir, yapacağınız çekimleri kolayca planlayabilirsiniz.

Güçlü Uçuş Sistemi

Kamera performansının yanında etkileyici olduğu diğer bir alan da uçuş performansıdır. Güncellenmiş O3+ aktarım sistemi ile Mavic 3, 46 dakikaya varan uçuş süresine ve 15km’ye varan aktarım menziline sahiptir. Çok yönlü engel algılama, ileri düzey RTH ve APAS 5.0 gibi güçlü güvenlik özellikleri sayesinde uçuşlarınızdan daha fazla zevk alırsınız ve çarpıcı içerikler ortaya çıkarabilirsiniz.

Çok Yönlü Engel Algılama

Mavic 3 sahip olduğu çok yönlü engel algılama sistemi sayesinde uçuş sırasında çevresinde bulunan engelleri algılayarak kaçınır. Çoklu geniş açılı görüntü sensörleri ve yüksek performanslı görüntü işlem motoru sayesinde kullanıcılar sık ağaçların bulunduğu karmaşık ormanlarda dahi çarpıcı çekimlerini hassas ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmektedir.

O3+ Görüntü Aktarımı

Mavic 3, DJI’ın kullanıcıların beğenilerine sunduğu en son aktarım teknolojisi olan O3+’a sahiptir. Bu güçlü sistem sayesinde Mavic 3, 46 dakika uçuş süresi, 15km aktarım menzili ve 1080p canlı görüntü özelliklerine sahiptir.

İleri Düzey RTH

RTH fonksiyonu DJI Mavic 3 için önemli oranda güncellendi. İleri düzey RTH ile drone kullanıcı tarafından ya da bataryanın gücünün düşük seviyelere gelmesi nedeniyle devreye girer ve güvenli bir rota oluşturarak başlangıç noktasına geri döner. RTH özelliğinin önceki versiyonlarında drone öncelikle belirlediği irtifaya direkt olarak çıkıyor, sonrasında başlangıç noktasına geliyor ve inişe geçiyordu. İleri seviye engel algılama ve çevre farkındalığı sayesinde Mavic 3 direkt olarak başlangıç noktasına dönüyor ve rotasında bulunan engellerden de otomatik olarak kaçınabilliyor.

Apple ProRes 422 HQ

Mavic 3 Cine, daha fazla yüksek kaliteli görsel veri kaydedebilen ve düzenleme aşamasında esnek çalışma imkanı sağlayan Apple ProRes 422 HQ kodlama sistemini desteklemektedir.

Sonuç Olarak

Güçlü görüntüleme ve uçuş performansıyla DJI Mavic 3 havadan görüntüleme alanında profesyonel sonuçlar sunan kullanımı kolay bir drone modelidir. 4/3 CMOS Hasselblad kamera, 46 dakika uçuş süresi, O3+ aktarım ve birçok diğer geliştirme ile kullanıcılar dünyayı efsanevi detaylarıyla birlikte sonsuz imkanlarla yeniden keşfediyor.

DJI Osmo Mobile 5 Kutu Açılımı ve Öne Çıkanlar

DJI’ın yeni akıllı telefon gimbalı sonunda kullanıcıların beğenisine sunuldu. Bu yazımızda DJI Osmo Mobile 5’in ,diğer adıyla OM 5, kutu içeriğini ve bu cihazı üst düzey bir akıllı telefon gimbalı yapan tasarım ve akıllı özelliklerine değiniyoruz. Önceki versiyonları ile karşılaştırıldığında birçok değişiklik ile karşımıza çıkan OM 5, 2 farklı renk seçeneği, dahili uzatma aparatı ve yeni akıllı özellikleriyle daha önce hiç olmadığı kadar çarpıcı içerikleri daha kolay bir şekilde sunuyor. Bu hafif ve portatif akıllı telefon gimbalı gerçekten her çekimde kullanıcıların yaratıcı yönlerinin ortaya çıkmasında büyük rol oynuyor.

DJI OM 5 Kutu İçeriği

DJI OM 5 kullanıcıların cihazı kutudan çıkarır çıkarmaz yaratıcılıklarını konuşturmaları için gereken tüm bileşenler ile birlikte geliyor. Aşağıda bulunan listede kutu içeriğini detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Kutu İçeriği
DJI OM 5 x1
DJI OM Manyetik Telefon Tutucu 2 x1
Grip Tripod x1
Güç Kablosu x1
Saklama Kesesi x1
Bilek Şeridi x1

Combo paketi ise OM 5’in yanı sıra telefonunuzu kolay bir şekilde gimbala bağlamanızı sağlayan manyetik telefon tutacağını da içermektedir. Ek olarak güç kablosu, saklama kesesi, bilek şeridi ve tutacak tripodu da paket içeriğinde bulunmaktadır.

Ayrıca yeni DJI OM dolgu ışık telefon tutucu (ayrı olarak satılmaktadır) herhangi bir ortamda mükemmel ışık değerini yakalamanız için vloggerlara ve diğer kullanıcılara yardımcı olmaktadır. Bu süper aksesuar hızlı bir şekilde takılmakta ve kullanıcılara renk sıcaklığı ve parlaklık gibi alanlarda daha fazla özelleştirme, hızlı ve kolay aydınlatma çözümü sunuyor.

Daha Yakından İnceleyin

2 Farklı Renk Seçeneği

DJI Osmo Mobile 5, iki farklı renk seçeneği ile birlikte geliyor. Yunan mimarisinden esinlenerek ortaya çıkan Atina gri renk seçeneği klasik bir görünüm veriyor. Daha yaratıcı bir hava için ayrıca Günbatımı beyazı renk seçeneği de bulunmaktadır.

Manyetik Tasarım

DJI OM 5 oldukça pratik olan manyetik tasarıma sahiptir. Bu şekilde kullanıcılar akıllı telefonlarını gimbala herhangi bir kalibrasyon işlemi uygulamadan hızlı ve kolay bir biçimde bağlamaktadır. Bu sayede çekim yapmaya saniyeler içerisinde başlayabilirsiniz.

Portatif Tasarım

DJI Osmo Mobile 5, daha önceki modellerle kıyaslandığında şık ve geliştirilmiş tasarımı sayesinde daha portatiftir. Elinize rahat bir şekilde oturmasının yanı sıra çantanıza ve hatta cebinize dahi sığabilmektedir.

Dahili Uzatma Eklentisi

DJI akıllı telefon gimbalları arasında ilk olarak DJI OM 5 dahili uzatmak eklentisine sahip olmuştur. Bu eklenti 215mm uzayarak kullanıcılara daha esnek ve dinamik çekim açıları sunmaktadır.

DJI OM 5 - 3 Eksenli Akıllı Telefon Dengeleyici, Dahili Uzatma Çubuğu, Tripod, iPhone ve Android Cihazlarla VLog Çekimi, Gri

DJI OM 4 vs DJI OM 5: Farklılıklar Neler?

Görünüm ve Tasarım

DJI Osmo Mobile 5 yeni Günbatımı beyaz renk seçeneğine sahiptir. 290g ağırlığa sahip olmasıyla OM 5, önceki modellere göre daha hafiftir ve her maceranızda kolaylıkla taşınabilmektedir. Ek olarak DJI akıllı telefon gimballarında ilk kez dahili uzatma eklentisi kullanılmıştır ve bu eklenti kullanıcılara daha iyi selfieler ve esnek çekim olanakları sunmaktadır.

ShotGuides

OM 5’deki diğer büyük bir geliştirme de ShotGuides özelliğidir. Bu akıllı özellik otomatik olarak çekim yaptığınız çevreyi tanıyarak kullanıcılara yardımcı olacak çekim önerileri ve ilk kez kullanacak kişilere çekimlerini profesyonel gösterecek yaratıcı hazır şablonlar sunmaktadır.

Stabilizasyon

Temelinde DJI Osmo Mobile 5 bir akıllı telefon stabilizörüdür. Bunun anlamı, çekim sırasında hareketlerinizi stabil bir hale getirerek oldukça hassas ve sarsıntısız çekimler sunar. DJI’ın en ileri seviye algoritmalarını kullanan güçlü motorları sayesinde artık sarsıntılı görünen videolar konusunda endişe etmenize gerek yok.

ActiveTrack 4.0

DJI OM 5 kullanıcılara yeni ve geliştirilmiş ActiveTrack 4.0 sayesinde güvenilir bir şekilde obje takibi yapılabilmektedir. Bu güncellenmiş versiyon daha ileri seviye tanıma kabiliyeti ve daha yüksek hassasiyet sunuyor. Ayrıca selfie modunda yeni yüz tanıma özelliğine de sahiptir.

Geliştirilmiş Akıllı Özellikler

OM 4’de bulunan akıllı özelliklerin birçoğu güncellenerek OM 5’de kullanılmıştır. Daha geniş açılı fotoğraflar için Panorama modu, eğlenceli düzenlemeler için Story modu, yaratıcı sinematik çekimler için DynamicZoom gibi birçok özellik OM 5 ile kullanıcılara sunulmaktadır.

Sonuç Olarak

Şık yeni tasarım ve bazı güçlü teknolojik özellikleriyle DJI OM 5 anı yakalamanın ve paylaşmanın en iyi araçlarından birisidir. Manyetik bağlantı özelliği, gimbalın kullanımını oldukça kolaylaştırmıştır ve dahili uzatma eklentisi ve ShotGuides gibi özellikler de çekimlerinizde yaratıcı yönlerinizi ortaya çıkarmanıza yardımcı olacak özeliklerdendir.

Yeni Nesil Havadan Termal Görüntüleme ve Okuma

Drone termal görüntüleme yazılımı, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli renk paletleri sunar. Bu paletler genel olarak beyaz renkte görüntülenen sıcak öğelere ve siyah renkte görüntülenen daha soğuk öğelere sahip sıcak beyaz ayarından, renk desenlerinin tersine çevrildiği sıcak siyah konfigürasyona kadar çeşitlilik gösterir. Diğer bir sık kullanılan renk paleti, en sıcak öğelerin kırmızı, turuncu veya sarı renkte, daha soğuk sıcaklıkların mavi veya siyah olarak görüntülendiği, sıcaklığı çeşitli renklerde gösteren gökkuşağı ayarıdır.

Daha gelişmiş dronlar, tüketicilerin özel ihtiyaçları için en uygun görüntüyü seçebilmeleri için genellikle daha geniş bir renk paleti yelpazesi sunar. Örneğin, DJI’nin Zenmuse H20T termal kamerası, 256 renge eşlenen ve 8 bit JPEG veya MPEG-4 formatlarında görüntülenen on iki renk paleti sunar.

Termal Kameralarda Görüntü İşleme

Termal kamera görüntülerini çektikten sonra, dronun yazılımı her bir klibi bir akıllı telefonun yakalanan video bölümlerini gösterdiği gibi bir ekran galerisinde görüntüler. Müşteriler daha sonra bu görüntüleri incelemek ve düzenlemek için çeşitli yazılım paketleri kullanabilir.

Genel olarak, alt uç termal kameralar, sıcaklık okumaları olmadan sadece termal görüntüleri yakalar. Aksine, Zenmuse H20T gibi üst düzey kameralar, her bir pikseldeki termografik verileri ölçer ve sonuç olarak gerçek sıcaklık okumalarını termal görüntülerle birlikte kaydeder. Her fotoğraf için coğrafi etiketli GPS bilgileriyle birlikte bu ayrıntı düzeyi, görüntü değerlendirmeyi çok daha hızlı ve kolay hale getirir.

İkinci olarak, tüm nesnelerin doğru bir ısı imzası yaymadığına dikkat etmek önemlidir. Bir nesnenin ısıyı emme veya yansıtma derecesine yayma kuvveti denir ve nesneler arasında büyük ölçüde değişir. Dahası, ahşap gibi yüksek yayma kuvvetine sahip nesneler bir termal görüntüleme cihazı ile kolayca tespit edilebilirken, bu veranda karoları gibi düşük yayma kuvvetine sahip olanlar bir termal kamera ile kolayca tespit edilemez.

Yüzey Okumaları

Son derece hassas olmalarına rağmen, termal kameralar günün saati, yüzey koşulları ve bir nesnenin yansıtıcılığı gibi çeşitli faktörlerden etkilenebilir. Sıcak hava, nem, bulutlar, yağmur ve kar gibi atmosferik koşullar da bir termal okumanın doğruluğunu önemli ölçüde azaltabilir. Dahası, duman, toz ve döküntü olumsuz etki yaratabilir.

Bir nesnenin yüzey kaplaması da bir faktör oynayabilir. Örneğin, aynı malzemeden yapılmış iki nesne, nesnelerden biri aşınırsa veya yeni boyanmışsa veya diğer nesneye kıyasla herhangi bir şekilde değiştirilirse, değişen termal kamera ölçümleri alabilir. Bu durumda, termal kamera her iki nesne için farklı sıcaklık okumaları gösterecektir.

Diğer faktörler de termal ölçümleri etkilemede rol oynayabilir. Örneğin, aşağıdaki resimde, güneş panellerinin tümü aynı malzemeden yapılmıştır, ancak bazıları, kameranın güneşin konumuna göre konumu nedeniyle farklı termal okumalar göstermektedir.

Tam da bu nedenlerden dolayı, herhangi bir sonuca varmadan önce termal okumalarınızı her zaman dikkatli bir şekilde değerlendirmelisiniz.

Yaygın görülen bir yanılgı da termal kameraların camın arkasını görebilmesidir. Aslında göremezler. Bunun yerine, camın içinden bakmadan sadece camın yüzey sıcaklığını ölçerler. Yine de, termal kameraların bir cam nesneyi doğru bir şekilde ölçmeleri zor olabilir çünkü cam, güneşin, zeminin veya yakınındaki diğer nesnelerin ısısını yansıtıyor olabilir.

Dikkate Alınacak Yüzey Okuma Faktörleri

Termografik sıcaklık ölçümlerinin doğruluğunu etkileyen faktörlerden bazıları şunlardır:Hava şartları

1. Duman, toz ve döküntü
2. Bir nesnenin yayma kuvveti
3. Bir nesnenin şeffaflığı
4. Bir nesnenin yansıtıcılığı
5. Günün saati
6. Görme açısı
7. Bir nesnenin üzerindeki boya türü
8. Kameranın bir nesneye olan mesafesi
9. Bir alandaki termal enerji miktarı
10.Bir nesnenin pürüzlülüğü veya pürüzsüzlüğü

Ayrıca bir termal kameranın gaz kaçaklarını tespit edemediği de unutulmamalıdır. Ancak, DJI, Matrice 300 RTK ve Matrice 210 RTK V2 ile sorunsuz bir şekilde entegre edilebilen U10 adlı bir lazerli metan gazı dedektörü sunuyor.

Çift Kamera Sistemleri

Çift kamera sistemleri aynı anda hem termal hem de renkli görüntüler çeker. Bu özelliğin iyi bir örneği, iki kameranın bir arada olduğu DJI’nin Zenmuse H20T hibrit termal ürünüdür: normal bir görünür ışık kamerası ve bir termal görüntüleme kamerası. Genel olarak, çift kameralı sistemler, daha doğru termal okumalar sağlamak için gelişmiş yazılım kullanır.

İzotermaller

İzoterm, kullanıcı tanımlı bir sıcaklık ayarıdır. Bu özellik, müşterilerin sıcak noktaları vurgulamak için dronun kontrol panelinde görüntülenecek belirli sıcaklık aralıklarını ayarlamasını mümkün kılar. Örneğin, bir orman bekçisi, potansiyel yangın uyarısı almak için yüksek sıcaklık okumaları arıyor olabilir ve bu nedenle, termal dronun monitörünü yalnızca daha yüksek sıcaklık aralıklarında izotermal okumaları gösterecek şekilde ayarlayabilir. Sonuç olarak, orman bekçisi, kaydedilen görüntülerin işlenmesini ve ardından analiz edilmesini beklemek yerine bir termal drone uçururken potansiyel tehlikelere karşı gerçek zamanlı olarak uyarı alacaktır.

Yeni Nesil Havadan Termal Görüntüleme

Mavic 2 Enterprise Advanced gibi entegre termal sensörlere sahip dronlar, sis ve duman gibi karmaşık koşullarda termografik bilgileri ölçebilir. Dahası, Zenmuse H20T, kullanıcıların sıcaklıklar belirli parametreleri aştığında alarm kurmalarını, vurgulanan nesnelerin sıcaklığını izlemelerini, ekrana tek dokunuşla gerçek zamanlı sıcaklıkları kontrol etmelerini, görünür bir ışık nesnesini termal bir nesnenin üzerine yerleştirmelerini ve görüntü netliğini optimize etmelerini mümkün kılar.

Termal Kamera Fiyat Noktaları

Tüm termal kameraların aynı olmadığı unutulmamalıdır. Bu nedenle, bir kamera satın almaya karar verirken akılda tutulması gereken birkaç önemli faktör vardır, örneğin:

1. Görüş Alanı (FOV), kameranın aldığı gözlemlenebilir görüntünün boyutunu ifade eder.
2. Hava direnci, bir elektrik muhafazasının elemanlara ne kadar dayanabileceğini gösterir ve Giriş Koruması (IP) seviyelerinde ölçülür. Görevlerinizin drone ve termal sensörlerinizi yağmur veya sis gibi olumsuz hava koşullarına maruz bırakacağını düşünüyorsanız, endüstri lideri hava koşullarına dayanıklılık sağlayan M300 RTK + H20T kombinasyonunu düşünmeniz önerilir.
3. Spektral bant, kamera sensörünün algılayabileceği elektromanyetik aralığı ifade eder.
4. Termal hassasiyet, termal kameranın ne kadar hassas olduğunu ve kameranın sıcaklıktaki farklılıkları ne derece algıladığını ifade eder. Bu aynı zamanda gürültüye eşdeğer diferansiyel sıcaklık (NEDT) olarak da adlandırılır.
5. Görüntü çözünürlüğü, bir görüntünün içerdiği piksellerin boyutu ve sayısı ile görüntünün ne kadar ayrıntılı olduğu anlamına gelir.

Kullanım Durumları

Bu heyecan verici alandaki teknoloji geliştikçe, drone meraklıları termal görüntüleme cihazlarının kullanılabileceği daha fazla sayıda mecra tespit ediyor. Örneğin, sUAV termal kameraları şu anda güneş enerjisi santrallerinin verimliliğini artırmak, çiftlik hayvanlarını izlemek ve incelemek, elektrik dağıtım hatlarındaki aşırı ısınma anahtarlarını hızlı bir şekilde tespit etmek, madenlerdeki ekipmanları incelemek, tarım sistemlerini yönetmek ve güvenliği artırmak için kullanılıyor. Bunlar, termal dronelar için benzersiz kullanım alanlarından sadece birkaçı ve teknoloji geliştikçe, uygulama listesi genişlemeye devam edecek.

Termal Dronelar Hakkında Temel Bilgiler

Küçük insansız hava araçlarında (sUAV) veya dronlarda termal görüntüleme son yıllarda popülerlik kazanmaktadır. Tarımsal ortamlarda arazi değerlendirmesinden kamu sektöründeki elektrik hattı incelemesine ve arama-kurtarma senaryolarından yangın denetimi ve tespitine kadar uygulamalar büyümeye devam ediyor.

Son zamanlarda, DJI kurumsal seviye dronlarının termal görüntüleme yetenekleri, dünyanın dört bir yanındaki müşterilerin güvenliği ve performansı iyileştirmesine yardımcı olmada etkili oldu. Arjantin’de, termal inceleme, Belarus’ta, orman yangınlarını söndürmek için, ABD’de, itfaiyeciler yanan bir binaya girmeden önce yapısal hasarı değerlendirmek için ve Vietnam’da, sel ve toprak kaymasından kurtulanları aramak için DJI Enterprise dronları kullanıldı. Bunlar, termal dronların, işletmelerin daha az riskle daha verimli çalışmasına nasıl yardımcı olduğunu gösteren örneklerin sadece bir kısmı.

Bu yazı termal görüntüleme özelliklerine sahip bir DJI Enterprise drone modeline yükseltme zamanı gelip gelmediğini merak edenler, temel teknolojiyi daha iyi anlamanıza ve bu cihazların işlevselliğini daha iyi değerlendirmenize yardımcı olmak için oluşturulmuştur.

Termal Kameralarda Isı

Isı, atomların titreşiminden başka bir şey değildir: Ne kadar çok titreşirlerse, o kadar ısınırlar. Atomlar titreşirken, ısı imzası olarak bilinen şeyi yaratırlar. Bu ısı izi, termal görüntüleme kameraları tarafından tespit edilen şeydir.

Termografi, bir nesnenin doğal olarak yaydığı ısı veya kızılötesi radyasyon (IR) ile ilgilenen çalışma alanıdır. Termal kameralar gibi termografik aletler, hem canlı hem de cansız nesnelerin ısı imzalarını algılar ve görüntüler.

Termal görüntülemenin ayrıntılarına girmeden önce termografiyle ilgili vurgulanması gereken birkaç temel faktör vardır. Her şeyden önce, insanlar ısıyı hissedebilir, ancak göremezler çünkü ısı, elektromanyetik spektrumun kızılötesi dalga boyunda meydana gelir. Ayrıca, insanların görebildiği görünür ışık aslında elektromanyetik spektrumun sadece küçük bir parçasıdır. Termal kameralar ise kızılötesi enerjiyi yakalar ve görüntüleri bizim sınırlı görüş kapasitemize uygun hale getirirler.

İkinci olarak, tüm nesnelerin doğru bir ısı imzası yaymadığına dikkat etmek önemlidir. Bir nesnenin ısıyı emme veya yansıtma derecesine yayma kuvveti denir ve nesneler arasında büyük ölçüde değişir. Dahası, ahşap gibi yüksek yayma kuvvetine sahip nesneler bir termal görüntüleme cihazı ile kolayca tespit edilebilirken, bu veranda karoları gibi düşük yayma kuvvetine sahip olanlar bir termal kamera ile kolayca tespit edilemez.

Termal Kamera Nasıl Çalışır?

Termal kameralar öncelikle bir nesnenin yüzey sıcaklığını ölçer ve sıcaklıktaki küçük değişiklikleri tespit etmek için tasarlanmıştır. Ancak aynalar, parlak nesneler ve çok parlak alanlar termal radyasyonu yansıtır ve bu nedenle bir termal kamera ile doğru bir şekilde ölçülemez. Bunun yerine, beton, ahşap ve hatta insanlar gibi yansıtıcı olmayan yüzeylerin yayma kuvveti yüksektir ve bu nedenle termal görüntü kullanılarak daha doğru bir şekilde ölçülebilir.

Bir termal kamera, IR frekanslarının geçmesine izin veren özel bir mercekten oluşur. Ayrıca, kamera, tümü koruyucu bir kılıf içine yerleştirilmiş bir termal sensör ve bir görüntü işlemcisi içerir. Kamera genelde, 360 dereceye kadar dönen ve kamerayı sabitlemeye yardımcı olan bir drone yalpa çemberine monte edilir. Drone etrafta uçarken, kameranın termal sensörü kızılötesi dalga boylarını algılar ve bunları elektronik sinyallere dönüştürür. Görüntü işlemcisi, sinyalleri aldıktan sonra, farklı sıcaklık değerlerini gösteren bir renk haritasından oluşan termogram veya termografik görüntü olarak bilinen şeyi oluşturur.

Teknik terimlerle açıklamak gerekirse, termal sensör aslında mikrobolometre olarak adlandırılır. Bu son derece gelişmiş sensör, esas olarak kızılötesi enerjiyi emer ve ardından ölçümlerine göre bir termogram oluşturur. İlginç bir şekilde, geçmişteki mikrobolometrelerin egzotik soğutma malzemelerinde bulunması gerekiyordu ve bu nedenle “soğutmalı” olarak kabul ediliyorlardı. Sonuç olarak, bu ilk mikrobolometreler çok pahalıydı. Neyse ki, teknoloji mikrobolometrelerin artık “soğutmasız” olabileceği ve yine de olağanüstü kalite sağlayabileceği bir noktaya geldi.

DJI-turkiye-providyo-yetkili-satis-ve-teknik-servis-DJ-Air-2S-drone

DJI Air 2S: Tek Dokunuşla Sinematik Drone Videoları Çekin

Yeni Air İle Tanışın

Yeni 1 inç sensör ve engel algılama sistemi ile DJI Air 2S, gücün, portatifliğin ve akıllı uçuş özelliklerinin mükemmel kombinasyonu olarak göze çarpıyor. Bu özelliklerden MasterShots ise çekim yapmak konusunda kullanıcılara oldukça yardımcı oluyor.

Herkes mükemmel sinematik videolar ortaya koymak ister fakat bazen pilotluk yeteneğimiz yeterli olanağı sağlamayabilir. Bu nedenle DJI, Air 2S modelinde bulunan MasterShots özelliği kullanıcılara oldukça yardımcı olmaktadır. Tek dokunuşla dronunuz otomatik olarak sahneyi tanır, kompleks uçuş rotaları oluşturur ve yaptığınız çekimleri sonrasında düzenleyerek harika videolar ortaya koyar.

MasterShots

MasterShots, sahne tanıma ve uçuş rotası oluşturmak için ileri seviye yapay zeka teknolojisini kullanmaktadır. Manzara, kent simgeleri ya da kendiniz hakkında çekim yapmak istiyor olun; MasterShots her ortamda profesyonel seviye sonuçlar verecektir.

DJI-turkiye-providyo-yetkili-satis-ve-teknik-servis-engel-algilama

*DJI MaterShots özelliği 3 uçuş rotasına sahiptir: Portrait, Proximity, Landscape

Videolarınızı nasıl düzenleyeceğinizi ya da hangi müziği ekleyeceğinizi bilmiyor musunuz? DJI Fly uygulamasıyla kullanıma hazır 20’den fazla hazır şablon ile dikkat çeken videolar yaratabilirsiniz.

DJI Air 2S’de MasterShots Nasıl Kullanılır?

Kalkış yapın ve tercih ettiğiniz başlangıç noktasına doğru ilerleyin. İstediğiniz pozisyona vardıktan sonra ekran üzerinde MasterShots ikonuna ya da “+” işaretine dokunun veya öznenizin etrafında kutu çizin. Sonrasında başlamak için “Start” tuşuna basın. İşte bu kadar kolay.

Air 2S kayıt yapmayı bitirdikten sonra otomatik olarak objenizin video galerisini oluşturacaktır. Sonrasında 20 farklı hazır şablon arasından istediğinizi seçerek aradığınız mükemmel klibi ortaya çıkarabilirsiniz.

DJI-turkiye-providyo-yetkili-satis-ve-teknik-servis-mastershots

En İyi Sonuç İçin İpuçları

Çekim yapmaya başlamadan önce DJI Air 2S’in 1 inç sensör özellikli kamerasının görünümünü ve objenizin konumuna göre başlangıç noktanızı manuel olarak ayarlayabilirsiniz. Birazdan bahsedeceğimiz diğer ipuçları sizlere mükemmel çekimi elde etmenizde oldukça fayda sağlayacaktır.

1. Kişi çekimi yaparken en iyi sonucu almak için başlangıç noktanızı objenizin tam önünde ya da arkasında olacak şekilde ayarlayın.

DJI-turkiye-providyo-yetkili-satis-ve-teknik-servis-1-inc-sensor

2. Bina gibi şehrin öne çıkan yapılarının çekimlerinde başlangıç noktasını hedefe 100 metre uzaklık içerisinde ayarlayın ve uygun irtifayı koruyun. Air 2S otomatik olarak “Proximity” modunu seçerek uçuş rotasını ve yapılacak manevraları ayarlayacaktır. Çekimin sonucunda sizlere eşsiz perspektife sahip bir şehir simgesi çekimi sunacaktır.

DJI-turkiye-providyo-yetkili-satis-ve-teknik-servis-mastershots

3. Tüm görkemiyle bir manzara çekimi yaparken, tüm manzaranın kameranın görüş alanı içinde görünmesini ve dronunuzun nesneden çok uzakta veya çok yukarıda olmamasını sağlar. Bu sayede DJI Air 2S kullanıcılara nefes kesici videolar sunmaktadır.

DJI-turkiye-providyo-yetkili-satis-ve-teknik-servis-1-inc-sensor-engel-algilama

Uçuş Güvenliği mi? DJI Air 2S’de Tüm Önlemler Var!

Air 2S yukarı, aşağı, ileri ve ger yönlerde engel algılama sistemine sahiptir. Bunun anlamı, uçuş güvenliği endişesi taşımadan çevrenizde olanlara daha fazla odaklanarak anın tadını çıkarabilirsiniz.

DJI-turkiye-providyo-yetkili-satis-ve-teknik-servis-engel-algilama-1-inc-sensor

Yan kısımda sensör olmasına ihtiyaç duyulan dairesel uçuşlarda da görevini yerine getirmektedir. Bunu drone ileri yönde bakarken gimbalı öznenin olduğu yönde hareket ettirerek başarmaktadır. Bu sayede ön kısımda bulunan sensörler aynı zamanda yan yönlerde bulunan sensörler görevini de görerek uçuş güvenliğini sağlamaktadır.

DJI-turkiye-providyo-yetkili-satis-ve-teknik-servis-DJ-Air-2S-drone

Sonuç olarak tek dokunuşla MasterShots çekimden düzenlemeye kadar her şeyi gerçekleştirebilmektedir. Siz sadece arkanıza yaslanın ve sinematik videonuzun ortaya çıkmasını bekleyin. İhtiyacınız olan tek şey sadece DJI Air 2S.

Genel

DJI Air 2S: Kutu Açılımı ve Öne Çıkan Özellikleri

Yeni Air İle Tanışın

DJI’ın Air ailesine en son dahil ettiği Mavic Air 2 barındırdığı özellikler ile oldukça güçlü ve müthiş bir drone modeliydi. DJI Air 2S ise 1 inç sensör, yeni MasterShots özelliği, 5.4K video, 4 yönlü engel algılama ve daha fazla özellik ile kullanıcıların beğenisine sunuldu.

Bu yazımızda DJI Air 2S ve Air 2S Fly More Combo paketlerinin içeriklerine ve öne çıkan özelliklerine değiniyoruz.

DJI Air 2S: Kutu İçeriği

*Yukarıda bulunan görsel DJI Air 2S Fly More Combo ürününe aittir

DJI Air 2S standart paket içeriği kullanıcıların başlangıç için ihtiyaç duyacağı tüm bileşenlere sahiptir. Air 2S’den daha fazlasını isteyen pilotlar için Fly More Combo paketi, standart paketten ekstra olarak uçuş süresini arttırmak için ana aksesuarlardan daha fazlasını içermektedir. Aşağıda standart paket ve Fly More Combo paketinin içeriğine göz atabilirsiniz.

Aksesuarlar DJI Air 2S DJI Air 2S Fly More Combo
Drone x1 x1
DJI RC-N1 Uzaktan Kumanda x1 x1
Akıllı Uçuş Bataryası x1 x3
Batarya Şarj Cihazı x1 x1
Güç Kablosu x1 x1
Düşük Desibel Pervaneler(çift) x3 x6
Gimbal Koruyucu x1 x1
Type-C Kablo x1 x1
DJI RC-N1 Kumanda Kablosu(Type-C) x1 x1
DJI RC-N1 Kumanda Kablosu(Lightning) x1 x1
DJI RC-N1 Kumanda Kablosu(Micro USB) x1 x1
DJI RC-N1 Yedek Kontrol Çubuğu(çift) x1 x1
ND Filtre Seti (ND4/8/16/32) x0 x1
Batarya Şarj İstasyonu x0 x1
Batarya Powerbank Dönüştürücü x0 x1
Omuz Çantası x0 x1

Öne Çıkan Özellikler

1 inç CMOS Sensör MasterShots 5.4K Video
12km FHD Aktarım 4 Yönlü Engel Algılama ADS-B

1 inç CMOS sensör ve geniş 2.4μm piksel ile Air 2S 5.4K/30fps ve 4K/60fps video çekim kabiliyetine sahiptir. Bu özellikler kullanıcıların her çekimlerinde daha fazla görsel bilgiyi kaydederek daha zengin, dinamik ve yüksek kaliteli sonuçlar elde etmesini sağlıyor. Aşağıda DJI Air 2S’in şaşırtıcı kamera performansının detaylarını inceleyebilirsiniz.

1 İnç Sensör

1 inç sensör DJI Air 2S gibi hafif ve kompakt bir drone modeli için sayısız fayda sağlıyor. Bu özellik sayesinde çok daha fazla çekim alanında ve senaryosunda profesyonel seviye sonuçlar ortaya çıkıyor.

dji 1 inç sensör

Temel olarak daha geniş sensör daha büyük pikseller anlamına gelir ve her piksel daha fazla görsel veri toplayabilmektedir. Bunun anlamı kullanıcılar daha yüksek dinamik menzil özelliğinden yararlanarak daha iyi çözünürlüğe, daha doğru renge, gölgeli ve yüksek ışıklı alanlarda mükemmel detaylara ulaşabilirler. İster karanlık bir çekimi aydınlatın ya da renkleri biraz daha arttırın ister görselinize kırpma işlemi uygulayın, Air 2S tüm bunları ve hatta daha fazlasını gerçekleştirmenizi sağlar.

5.4K/30fps

DJI Air 2S kullanıcıların eşsiz güzellikte çekimler ortaya koymaları için 5.4K/30fps ve 4K/60fps çözünürlüklerini destekliyor. Bu çözünürlükler çekimin kendisinin, yapıldığı yer kadar dinamik ve müthiş olmasını sağlarken yüksek ölçekli gösterimlerde dahi kaliteyi ve detayları koruyabilmektedir.

Timelapse, D-Log, RAW Format ve Akıllı HDR

dji-air-2s-kamera-ozellikleri

Air 2S’in içerik üreticileri için mükemmel bir araç olmasının birçok nedeni vardır. 1 inç CMOS sensörü sayesinde timelapse videoların çekimi kolaydır ve her zamankinden daha dinamik ve detaylı sonuçlar sunar. 10 bit Dlog-M renk profili sayesinde çekiminizi ön plana çıkaran detayları koruyarak 1 milyar renge kadar kayıt edebillir. Dinamik menzili 12.6 durağa kadar çıkabilen RAW fotoğraf formatı düzenleme kısmında içerik üreticilerine daha fazla özelleştirme şansı tanır. Akıllı HDR teknolojisi birden fazla çekimi otomatik olarak birleştirerek daha iyi derinlik için görüntünün dinamik menzilini arttırır.

Akıllı Özellikler

DJI Air 2S ile DJI akıllı ve otonom kamera drone özelliklerinin limitlerini zorluyor.

MasterShots

dji türkiye Mavic Air 2S satin al MasterShots

QuickShots özelliğinin yeni jenerasyonu olan MasterShots özelliği kullanıcılara her ortamda tek dokunuşla en iyi çekimi yapmalarını sağlıyor. Bu kullanımı kolay özellik ile Air 2S otomatik olarak sayısız rotada çekim yapar ve sinematik düzenlemeler gerçekleştirir.

MasterShots

DJI Air 2S’de bulunan FocusTrack özelliği sayesinde obje seçimi ve takibi hiç bu kadar kolay olmamıştı. Bu bir dizi akıllı takip özellikleri birçok ileri seviye ayarları destekleyerek seçtiğiniz objeyi kadrajın merkezinde tutarak takip eder.

Güvenlik Özellikleri

DJI Air 2S sadece güçlü bir çekim yapma aracı değil; aynı zamanda kullanıcıların DJI’dan beklediği tüm ileri seviye özellikleri ve teknolojiyi bünyesinde barındıran bir drone modelidir.

O3(OcuSync 3.0) Aktarım

Air 2S, DJI’ın en üst düzey görüntü aktarım teknolojisi olan O3(OcuSync 3.0) kullanarak her uçuşta ultra hassas, temiz ve güvenilir görüntü yayını sağlamaktadır. 12km’ye varan menzil ve 1080p görüntü kalitesi ile kullanıcılar daha fazlasını görmenin yanı sıra güvenli ve güvenilir uçuşlar gerçekleştirmektedir.

Engel Algılama

DJI Air 2S ileri, geri, yukarı ve aşağı yönlerde olmak üzere 4 yönlü engel algılama özelliğine sahiptir. 4 çift sensör sayesinde yüksek hızlarda dahi stabil ve güvenli uçuşlar gerçekleştirilebilmektedir. İleri seviye pilot asistan sistemi (APAS 4.0) Air 2 modeli için önemli ölçüde geliştirilerek dronun yüksek hızlarda ve karmaşık ortamlarda otonom bir şekilde engellerden kaçınmasını sağlamıştır.

4 yönlü engel algılama sistemi

Sonuç Olarak

1 inç CMOS sensör, yeni MasterShots özelliği, 5.4K video ve 4 yönlü engel algılama sistemi ile DJI Air 2S detaylara önem veren ve kaliteli çekimler gerçekleştirmek isteyen kullanıcılar için mükemmel bir seçenektir. Kompakt tasarım ve hafif olmasıyla ayrıca her ortamda rahat bir şekilde kullanılabilmektedir ve taşınabilmektedir.

dji-mavic-air-2s-satin-al-1-inc-sensör

DJI Air 2S: 1 İnç Sensör Nedir ve Neden Önemli?

1 inç sensörü ile yeni DJI Air 2S, Air serisi drone modellerine yeni bir standart getiriyor. Çok bahsedilen 1 inç sensör nedir ve neden bu kadar önemlidir? Bu yazımızda bu özelliğin ne olduğuna ve önemine değiniyoruz.

Kamera sensörünün boyutu, görsel yaratırken işlenecek ışık miktarının belirlenmesini sağlar. Yani daha büyük sensör, küçük sensöre göre daha fazla veriyi işleyerek daha fazla detaya sahip görüntüler sunar. DJI Air 2S, Air serisinin son üyesi, 1 inç sensör ile güçlendirilerek serinin diğer modellerine göre daha geliştirilmiş bir görüntü kalitesine sahiptir.

Düşük Işıklı Alanlarda Performans

dji-turkiye-dji-air-2s-1-inç-sensör

Düşük ışıklı alanlarda performans dendiğinde daha büyük sensör daha fazla verinin işlenmesi konusunda kritik öneme sahiptir. DJI Air 2S’de bulunan 1 inç sensör daha geniş piksel sağlamaktadır. Pikselin amacı ışığı azaltmak ve sonradan dijital görüntü sinyaline çevrilecek olan elektrik sinyalini üretmektir. Bu nedenle daha geniş piksellere sahip sensör daha fazla ışık alarak, düşük ışıklı alanlarda daha iyi performans sunacaktır. Daha büyük sensör ayrıca kullanıcılara daha temiz görüntü sunmak için düşük ISO değeri kullanımına da olanak tanır. Çekilmiş olan görüntüyü incelediğinizde eğer görüntü yüksek ISO değerleri ile çekildiyse genel olarak gürültü seviyesi gözle görülebilmektedir.

Dolayısıyla gece geç saatlerde ya da günün erken saatlerinde çekim yapmayı daha çok tercih ediyorsanız DJI Air 2S’in 1 inçlik sensörü aradığınız görüntü kalitesini sizlere sunacaktır.

Daha Büyük Dinamik Menzil

Mavic Air 2: 48MP, 1/2-inç sensör

DJI Air 2S: 20MP, 1-inç sensör

Herkes yaşamıştır. Fotoğrafı çekersiniz; düzenlemek ve geliştirmek için oldukça heyecanlanırsınız fakat görüntünün öne çıkan alanlarının aslında beklediğinizden iyi olmadığını fark edersiniz. Daha geniş sensör ve büyük pilseller ile Air 2S, daha küçük piksellere göre, her pikselin daha fazla veri barındırmasına imkan tanır. Bu da kullanıcıların çektikleri fotoğrafların ışıklı ve gölgeli alanlarında daha fazla verinin barındırılmasına ve buna bağlı olarak daha detaylı sonuçlar ortaya koymasını sağlar.

Düzenleme Yaparken Daha Fazla Yaratıcılık

Tüm bunların anlamı eve çekimden sonra geri döndüğünüzde düzenleme yaparken daha rahat çalışılabilmesidir. Koyu olan bir görselin renklendirmek; gölgelerdeki ya da aydınlık alanlardaki detayların açığa çıkarılması; detaylı renk ayarı yapılabilmesi ve hatta kırpmak artık daha kolay.

Daha Büyük Sensör, Aynı Kompakt Tasarım

Daha geniş sensör genellikle daha büyük ve ağır drone modellerinde karşımıza çıkarken DJI Air 2S herkesi şaşırttı. Yeni 1 inç sensör 4K60fps video çekebilmesine karşın Air 2S hala 600g’dan daha hafiftir ve küçük çantalara sığabilmektedir. Bu özellik de seyahatler için bu modeli daha da çekici hale getirmektedir.

DJI Air 2S: Mükemmel Sonuçlar

1 inç sensör ve ActiveTrack 4.0 ve MasterShots gibi akıllı özellikleriyle DJI Air 2S ihtiyaçlarınızı her şekilde kaşılayacak görüntü kalitesini kullanıcılara sunmaktadır. Profesyonel fotoğraf çekimi ya da seyahat vlogu çekmek istediğinizde Air 2S her zaman hazırdır.